Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 267 938 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Hej !

niedziela, 25 października 2009 10:29
Cześć będę prowadziła bloga o psach Yorkach !! ;)

Podziel się
oceń
63
3

komentarze (12) | dodaj komentarz

Wady i zalety Yorka ;/ + zakup Yorka

niedziela, 25 października 2009 10:33
 Zalety i wady

Zalety yorka:

 • Nie linieje, a co za tym idzie nie powoduje alergii. Struktura włosa zbliżona jest do włosa ludzkiego, który rośnie przez całe życie psa i nie wypada. Włos można starannie pielęgnować, ale również strzyc w salonach piękności dla psów.
 • Aktywność: średnia, nie wymaga dużo ruchu
 • Wielkość: małe rozmiary(2-3,5kg) - można go wziąć praktycznie wszędzie. Nadaje się do trzymania nawet w niewielkim mieszkaniu.
 • Długość życia: przy prawidłowej pielęgnacji, żywieniu i stałej kontroli weterynaryjnej York cieszy się dobrym zdrowiem i dożywa sędziwego wieku.
 • Szkolenie: jest inteligentny i bystry, ale często bywa uparty, nie lubi ostrego traktowania. Dobrego wychowania można nauczyć go najlepiej poprzez zabawę i pochwałę

 

Wady yorka:

 • Ma delikatną budowę, nieostrożne obchodzenie się z nim może spowodować urazy fizyczne.
 • Wymaga systematycznej i starannej pielęgnacji włosa. Niesystematyczność i źle dobrane kosmetyki mogą spowodować, że włos będzie się kołtunił i efekt naszej pracy pójdzie na darmo.
 • Bywa czasami nadmiernie hałaśliwy , co niejednokrotnie wynika z niewłaściwego wychowania
 • Zdarza się skłonność do przetrwałych zębów mlecznych (zęby nie wypadają samoistnie) i odkładania się kamienia nazębnego co wiąże się z dodatkowymi wizytami u weterynarza-chirurga
 • Zdarzają się trudne porody


Decydując się na psa należy jednak pamiętać, że nie jest to "MASKOTKA" tylko żywa istota, która wymaga spacerów, pielęgnacji, karmienia i opieki przez długie lata.


Kiedy już zapadła decyzja, że chcemy mieć yorka, należy rozważyć kilka bardzo ważnych problemów, aby nie popełnić błędu. Przyjmujemy nowego domownika na lat kilkanaście i chcemy by było nam ze sobą dobrze. Posiadanie yorka nakłada na nas określone obowiązki, których musimy być świadomi.

Yorkshire terrier to nie zabawka
Nabycie yorka to decyzja poważna. Nie sądźmy, że będzie zabawką dla nas i dla naszych dzieci. Przy nieumiejętnym obchodzeniu się sprawi nam więcej kłopotów niż radości. Nie wybierajmy yorka na zasadzie, że ,,mi się szczeniak spodobał, bo taki zabawny". Pamiętajmy, że ten śmieszny szczeniak stanie się dorosły i nie można go wtedy wypędzić za drzwi, bo przestał się podobać. yorka trzeba układać i to od szczeniaka; można go wtedy nauczyć szybko i na całe życie wielu pożytecznych dla nas i dla niego czynności.
Yorkshire terrier sprawia nam wiele radości, ale wymaga również sporo pracy i czasu; przy jego układaniu uczymy się cierpliwości i wyrozumiałości. Jeśli nie jesteśmy gotowi do poświęcenia mu swojego czasu, znajdziemy sobie szybko inne hobby. Nasz Yorkshire terrier nie jest martwym przedmiotem, ale żywą istotą, gotową do oddania nam całej psiej osofiowości i niezmiennej miłości na całe swoje psie życie. Yorkshire terrier wymaga odpowiedniej przestrzeni do życia. Jeśli decydujemy się na yorka, który będzie przebywał w domu, a mieszkanie jest nieduże i możliwości spacerowania z nim niewielkie, to należy wybrać Yorkshire terrierki małe, pokojowe, które są również mądre i serdeczne. Duże psy czują się w niewielkich, zatłoczonych pomieszczeniach bardzo źle, co odbija się niekorzystnie na ich charakterze. Niektórzy chowają duże psy oraz psy ras myśliwskich w niewielkich pomieszczeniach, ale wówczas rezerwują sobie kilka godzin w ciągu dnia na wielokilometrowe spacer.

Yorkshire terrier, którego chcemy chować musi być zdrowy. Konieczne jest dokładne zbadanie yorka przez lekarza weterynarii. Bywają choroby na pierwszy rzut oka niezauważalne, a możliwe do wyleczenia w początkowym stadium, bywają też wady wrodzone, nie do wyleczenia. Szczególnie jest to ważne w wypadku nabycia yorka z niepewnego źródła lub przygarnięcia yorka wałęsającego się bez opieki. Gdy z potrzeby serca pragniemy zaopiekować się psem bezpańskim, najlepiej jest złożyć wizytę w schronisku dla bezdomnych psów. Znajdziemy tam na pewno stworzenie, które ujmie nas swoim spojrzeniem. W początkowym okresie jego adaptacji do nowych warunków trzeba wykazać się dużą cierpliwością, w zamian Yorkshire terrier odwdzięczy się niezmierną wiernością. Inaczej wygląda sprawa gdy nabywamy yorka od hodowcy, który umie właściwie opiekować się szczeniakiem aż do chwili jego sprzedania. Hodowca będzie wówczas naszym partnerem w początkowej fazie hodowli.


Podziel się
oceń
41
6

komentarze (7) | dodaj komentarz

Opis Rasy ;)

wtorek, 27 października 2009 15:52
Wytrwała selekcja i odpowiedni dobór dały psa o niezwykle charakterystycznym wyglądzie. Nazwę swą zawdzięcza hrabstwu Yorkshire, gdzie był hodowany już w XIX wieku. Ten najmniejszy z terierów jest dziś luksusowym psem pokojowym. Od wielbicieli i amatorów wymaga niezwykle starannej opieki swej długiej, jedwabistej szaty. Mimo niepraktycznie długiego włosa, bywa też czasem używany jako dobry stróż domowy, gdyż odznacza się dużą czujnością. Usposobienie ma żywe i wesołe. Jest pewny siebie, dumny i bardzo przywiązany do swego właściciela. Wykazuje sporą inteligencję. Sylwetkę ma zgrabną o harmonijnych kształtach. Jest niedużego wzrostu, zaledwie 20 - 25 cm.


Podziel się
oceń
41
3

komentarze (6) | dodaj komentarz

Nauka czystości psa ;)

wtorek, 27 października 2009 15:53
Przyzwyczajanie do czystości w mieszkaniu zaczyna się w dniu, kiedy szczeniak  został wzięty do domu.

Po każdym posiłku wyprowadza się yorka na dwór, również wtedy, gdy niespokojnie węszy po kątach lub pod drzwiami. Mówimy przy tym „na spacer" i wynosimy go stale na to samo miejsce, głównie na trawnik lub na ziemię, gdyż yorkshire terrier załatwiając swe potrzeby, unika kamieni i betonu. Miejsce to na razie pozostawia się nie oczyszczone i nie zagrabione, gdyż zapach jego wydalin oznacza, że to miejsce należy do niego. Gdy załatwia tam swe potrzeby, chwalimy go.

Za zanieczyszczenia mieszkania gani się lub karze szczeniaka tylko wtedy, gdy rozumie on związek między swoim postępkiem i karą. Musimy go przychwycić na gorącym uczynku. Gdy się coś takiego zdarzy, prowadzimy szczenię do tego miejsca, pokazujemy je palcem, mówiąc głośno „fuj", i odnosimy do jego „toalety". Nurzanie nosa pieska w kale lub moczu nie wzmacnia wcale nagany, a jest przy tym bardzo nieestetyczne.

Gdy psiak załatwi się w mieszkaniu na podłodze lub dywanie, trzeba to miejsce nasycić innym, przykrym zapachem. To znaczy nakryć ślady woni pobudzającej do ponownego załatwienia się, przez inny, wypierający zapach. Do tego celu używa się środków czyszczących albo dezynfekcyjnych, a także benzyny. Czyni się to gruntownie, żeby obcy zapach był dla yorka odrażający.


Podziel się
oceń
45
3

komentarze (12) | dodaj komentarz

Zęby u Yorka

wtorek, 27 października 2009 15:54
Pewnie zdarzyło się nieraz, że Twój Yorkshire terrier pędem przybiegł do Ciebie, radośnie chciał Cię liznąć w nos i... właśnie, ten straszliwy zapach! Aż się cofnąłeś. Ale nie wystarczy się cofnąć, nieprzyjemny zapach dochodzący z psiej mordy najprawdopodobniej ma przyczynę, którą trzeba usunąć.

Przede wszystkim podnieś psu wargę i przyjrzyj się rzędowi zębów. Prawie każdy pies, mający ponad trzy lata, ma kamień nazębny. Czasem zdarza się to nawet wcześniej. Gdy na zębach pojawiła się stwardniała powłoka, która pogrubia ich kontury, mamy do czynienia z kamieniem. Kamień nazębny nie jest niczym strasznym, ale musi zostać usunięty, gdyż po pierwsze, dostaje się pod dziąsła i obluzowuje zęby, po drugie, może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Kamień powinien zostać usunięty przez weterynarza, czy to specjalnym aparatem ultradźwiękowym, czy to zwykłym narzędziem ręcznym. Nie próbuj sam usuwać kamienia, to się wydaje łatwe, gdy przyglądasz się fachowcowi, ale mogłoby się zdarzyć, że pokaleczyłbyś psu dziąsła. W zasadzie dwa razy w roku powinieneś odwiedzić weterynarza w związku z kamieniem nazębnym. Ty sam możesz zapobiegać powstawaniu kamienia, czyszcząc psu regularnie zęby specjalną pastą, którą można dostać w sklepach zoologicznych. Nie używaj past ludzkich, ich zapach będzie dla psa nie do zniesienia!

Oglądając zęby, sprawdź palcem, czy niektóre z nich nie są obluzowane. Jeżeli tak, powodują nie tylko przykry zapach, ale są dla psa źródłem bólu. Niekiedy zdarza się, że któryś z zębów jest nadłamany. Może w wyniku aportowania kamieni? Pamiętaj, że do aportowania nadają się tylko przedmioty dość miękkie. Złamany ząb powoduje, że pies nie jest w stanie prawidłowo gryźć, gdyż odczuwa silny ból. Sam pewnie wiesz doskonale, co to znaczy ból zęba. Leczenie musi się odbywać u weterynarza i to takiego, który zna się na leczeniu zębów i plombowaniu. Zdarza się, że weterynarz prosi o pomoc zaprzyjaźnionego dentystę. Możesz sobie wyobrazić, jak szybko pracuje dentysta, gdy widzi, że leczony przez niego groźny pacjent powoli budzi się z narkozy...


Podziel się
oceń
26
2

komentarze (6) | dodaj komentarz

Żywienie szczeniąt i psów młodych ;)

wtorek, 27 października 2009 15:55
Dokarmianie szczeniąt rozpoczynamy około 4-5 tygodnia. Przy bardzo nielicznych miotach i dostatecznej ilości pokarmu u matki, szczenięta mogą nieco dłużej pozostać na jej mleku. Brak pokarmu u matki i liczny miot może natomiast uzasadniać wcześniejsze podawanie pokarmu sztucznego. Dokarmianie zaczynamy zwykle od podawania mleka krowiego. Zawiera ono dużo mniej białka i tłuszczu niż mleko suki. Podając trzytygodniowym szczeniakom tylko posłodzone mleko krowie nie zaspokajamy ich potrzeb.

Mleko podawane szczeniakom uzupełniamy więc żółtkiem lub odrobiną masła. Niektórzy hodowcy stosują dwukrotnie stężone mleko w proszku dla niemowląt. Bezcelowe jest natomiast słodzenie, gdyż mleko suki zawiera mniej cukru niż mleko krowie. Natomiast nadmiar cukru może spowodować wzdęcie. Od 4 tygodnia życia można już podawać mięso, jąardzo pożyteczny jest dla szczeniąt i psów rosnącychi wywar z kości cielęcych, zwłaszcza "części"chrzestne, można dać maluchom do ogryzania dopiero po wyrżnięciu się zębów. Bezpieczniej jest jednak dawać im tylko duże kości, aby przy łapczywym jedzeniu nie zadławiły się małym kawałkiem.

Dokarmiamy szczeniaki kilka razy dziennie, w zależności od ich potrzeb, zwykle 4-5 razy. Po odsądzeniu od matki nie jest wskazane gwałtowne zmienianie rodzaju ani ilości pokarmu - zmiany wprowadzamy stopniowo.

Liczbę posiłków można zredukować do trzech dziennie, gdy pies kończy 3 miesiące życia; od piątego miesiąca karmimy już tylko 2 razy dziennie, w zasadzie roczny pies może przejść na 2 posiłki dziennie. Zarówno szczeniaki, jak i młode yorki karmimy intensywnie. W okresie wzrostu zapotrzebowania na składniki pokarmowe jest duże. Młody 4-5-miesięczny york je już tyle ile pies dorosły. Pokarm powinien zawirrać tyle kalorii, aby zapewnić odpowiednią ilość energii dla wykształcenia prawidłowej sylwetki.

Dla szczeniąt i młodych psów ważniejszy jest skład pożywienia niż jego ilość. Im pokarm jest treściwszy i bardziej odpowiadający wymaganiom, tym bardziej przyczynia się do właściwej budowy kośćca i mięśni.

Pokarm dla szczeniaka lub młodego yorka powinien się składać z takich surowych składników jak: mięso, mleko, biały ser, płatki owsiane, mączka kostna i żółtka jaja kurzego. Gotowane powinny być ryż i kluski; surowe warzywa można dodawać tylko jako uzupełnienie dawki (ok. 20%). Zupy mleczne z kluskami i z ryżem, stosowane jako żywienie podstawowe, są niewłaściwe. Żywienie przez dłuższy czas pokarmem ubogim W niektóre składniki pokarmowe może powodować złe następstwa.

Do pokarmu powinno się dodawać w małych ilościach: sery, miód i surowe warzywa. Szczeniętom daje się mięso zmielone lub bardzo drobno posiekane, zaś dodatki trzeba cienko pokrajać. Młody pies, 6-miesięczny, otrzymywać już może mięso w małych kęskach. Mleko powinno się dawać w niedużych ilościach.

Konsekwentne wychowywanie szczeniąt yorków zaczyna się już podczas karmienia. Młody york chciałby jeść nieustannie. Jego powonienie zdradza mu co się znajduje w spiżarni, co się dzieje w kuchni i co jest podawane na stół. Jeśli choć raz ustąpimy na jego prośbę - przegraliśmy bezwarunkowo. Pies ustawicznie będzie prosił i wówczas, ulegając mu, stracimy kontrolę nad jego żywieniem. Jeśli będziemy konsekwentni w odmawianiu, co przychodzi niełatwo, gdy psiak prosi, a nawet „służy", wówczas szybko zrozumie, że znajdzie pożywienie tylko we własnej misce.

Czy pies jest żywiony prawidłowo, zorientować się można po odchodach. Przy prawidłowym żywieniu odchody są miękkie, kiełbaskowate, brunatne, albo jasnobrunatne. Twarde albo kruszące się, białe albo jasnożółte odchody oznaczają, że pies otrzymał nadmiar kości. Prawie czarne odchody - za dużo mięsa; papkowaty,  nieforemny: kał - za  wiele mało treściwych dodatków. Z tych,obserwacji wynika, jak trzeba zmienić żywienie psa.


Podziel się
oceń
31
0

komentarze (11) | dodaj komentarz

Żywienie psów dorosłych ;)

wtorek, 27 października 2009 15:55
W praktyce, aby podać psu pełnowartościową karmę należy tak ją przygotować, aby zawierała:
 1. Składniki dostarczające tłuszcz lub węglowodany, jako źródło energii: tłuste mięso, gotowana kasza, płatki owsiane, itp.
 2. Produkty białkowe: mięso, ryby, sery, jaja, mleko.
 3. Kości - są niezbędne zwłaszcza dla psów młodych. Najlepsze są kości cielęce z dużą ilością tkanki chrzestnej. Dobre też są kości wołowe i wieprzowe. Nie należy podawać kości drobiowych, piszczelowych i kości króliczych, gdyż pod wpływem kwasu solnego występującego w soku żołądkowym, rozpadają się na ostre drzazgi i mogą poranić jelita. Podawać je można w ilości takiej, aby stanowiły mniej więcej 1/10 dziennej ilości karmy; można też podawać większą ilość kości dwa razy w tygodniu, najlepiej surowe lub nieco przegotowane.
 4. Jarzyny i owoce - zawierają pewną ilość włókna, stanowiącego balast oraz uzupełnienie związków mineralnych i witamin. Strawność ich jest duża. Dobrze jest przyzwyczajać młode psy do jedzenia jarzyn, jak np. surowej marchwi, kiszonej kapusty lub ogórka, jabłka - nie należy jednak przesadzać. Niektóre psy nie jedzą wcale jarzyn ani owoców i nie należy ich do tego zmuszać.

Doświadczeni hodowcy zalecają podawanie jarzyn w różnych ilościach. Wydaje się jednak, że zdanie się na instynkt psa jest tu najlepszym rozwiązaniem. Niektórzy podają czosnek, który działa bakteriobójczo i przeciwko robaczycy. Inni zalecają dodawanie rzeżuchy, jednak psy tolerują ostry smak karmy. Do jedzenia czosnku psy można przyzwyczaić od 4 tygodnia życia. Będą wtedy tolerowały jego zapach do późnej starości.

Unikać należy dodawania do karmy ostrych przypraw, jak pieprzu, papryki, ziół smakowych i zapachowych, używanych w kuchni, choć psy wolą czasem przyprawioną karmę. Przyprawy podrażniają jednak przewód pokarmowy i dlatego nie są dla psów zalecane.

Karma dla psa powinna być tak przygotowana, aby miała konsystencję gęstej papki, była o temperaturze pokojowej lub lekko ciepła ale nigdy gorąca. Mięso stanowić może 1/3 do 1/2 ogólnej ilości karmy. Pozostała część, to kasza, płatki zbożowe i jarzyny. Można także podawać podroby - ich wartość odżywcza jest jednak mniejsza. Bardzo dobrą karmą jest wątroba, oczywiście nie zakażona motylicą. Natomiast śledziony nie należy podawać. Również niewskazane są te odpady z rzeźni, które zawierają dużą ilość narządów rozrodczych (jajniki, macica, jądra); w żadnym wypadku nie należy takiej karmy dawać sukom ciężarnym czy karmiącym, jak i szczeniakom - zawierają zbyt dużo hormonów.

Mleko nie jest pokarmem zastępującym mięso, choć może uzupełniać częściowo białko zwierzęce. Dla pokrycia zapotrzebowania bytowego na białko trzeba byłoby dać psu o masie 10 kg około 4,5 litra mleka dziennie i to pełnotłustego. Można je podawać słodkie lub zakwaszone. Jest to jednak ilość, której pies nie wypije.

Nie należy podawać psom grochu, fasoli, bobu, gdyż warzywa te są dla zwierząt mięsożernych ciężko strawne, wywołują fermentację w przewodzie pokarmowym i wzdęcia. Można_ natomiast podawać drożdże piwne (około 5 g na dobę), bogate w witaminę B, i zawierające lekko strawne białko roślinne.

Yorki dorosłe, w wieku powyżej 1,5 roku, powinny w zasadzie jadać dwa razy dziennie, zawsze o tej samej porze. Yorki żyjące w mieście, zwłaszcza jeśli domownicy opuszczają je na pół dnia mogą jeść dwa razy dziennie z tym, że posiłek ranny stanowić powinien najwyżej 1/3 dziennej porcji. Wielu hodowców zaleca taki sposób karmienia, gdyż pies najedzony jest po wyjściu właścicieli dużo spokojniejszy i jak każe mu natura - po prostu śpi.

Yorki bardzo dobrze znoszą głodówkę, nawet kilkudniową. Często pies sam odmawia zjedzenia postawionej mu porcji i nie należy go do jedzenia zmuszać, czy namawiać, o ile jego ogólne samopoczucie jest normalne i nie zdradza objawów choroby. Głodówka jest też najlepszą „dietą odchudzającą".

Yorki ze skłonnością do tycia powinny mieć jeden dzień w tygodniu bez posiłku, ale dostępną do picia czystą wodę w misce. Woda zawsze powinna być nalana do czystej miseczki. Podawanie wody przegotowanej można uznać za przesadę. Ilość wypijanej w ciągu dnia wody zależy od wielu czynników. Z pewnością yorki, którym podaje się solone i przyprawione jedzenie będą piły więcej. Dużo wody potrzebują yorki karmione suchą karmą przemysłową (granulowane mieszanki, suchary).


Podziel się
oceń
21
2

komentarze (9) | dodaj komentarz

Pielengnacja

wtorek, 27 października 2009 15:56

KĄPIELE

Kąpiele są jednym z ważniejszych elementów mającym wpływ na stan włosów naszego Yorka.
Błędnym jest przekonanie, że młodych szczeniąt nie wolno kąpać. Zwykle słyszymy takie stwierdzenie od hodowcy lub lekarza weterynarii. Kąpiele możemy zacząć już od 10 tygodnia życia. Musi on jednak być do tego odpowiednio przygotowany. Małego Yorkshire bardzo wygodnie jest kąpać w umywalce-dotyczy to kilku pierwszych, krótkich kąpieli. Dno umywalki wykładamy kawałkiem gąbki lub miękką gumową kratą, aby piesek nie ślizgał się i niepotrzebnie nie stresował. Odkręcamy wodę delikatnie, nie bezpośrednio na psa. Ciepłą wodą zwilżamy sierść pieska i nanosimy szampon. Myjemy pieska delikatnie masując, a w razie potrzeby chwalimy go i uspokajamy. Spłukując mydliny uważajmy, aby woda nie zalała mu pyska i uszu. Mokrego pieska owijamy na kilka minut ręcznikiem. Nigdy go nie wycieramy, ponieważ takie energiczne ruchy mogłyby spowodować uszkodzenie włosa. Yorka kąpiemy raz na 7-10 dni. Kiedy piesek już nieco podrośnie i przyzwyczai się do kąpieli możemy zacząć kąpać go w wannie.

PIELĘGNACJA WŁOSA

Gdy piesek nieco podeschnie nakładamy na jego sierść balsam bez spłukiwania lub spryskujemy go specjalnym kosmetykiem w sprayu. Delikatnie rozczesujemy włosy susząc ciepłym (nie gorącym) strumieniem powietrza. Susząc, kierujemy powiew z góry, jednocześnie rozdzielając włos szczotką lub grzebieniem. Włoski pod oczami, na bokach uszu, wąsy i brodę czeszemy specjalnym, malutkim, gęstym grzebykiem. Trzeba uważać, żeby nie szarpać i nie wyrywać włosa. To sprawia psu ból i może skutecznie zniechęcić go do czesania. Pamiętajmy, że Yorka zawsze czeszemy zgodnie z naturalnym kierunkiem układania się sierści. Do ostatnich pociągnięć szczotki używamy lekko natłuszczającego preparatu. Dużą sztuką jest prawidłowe spięcie włosów na głowie. W tym celu zbieramy grzebieniem włosy z czoła i boków głowy-od kącika oka do podstawy ucha, blisko jego dolnej krawędzi, ale jeszcze w zakresie wnętrza małżowiny oraz z tyłu głowy do linii łączącej uszy. Zaczesując włoski łapiemy jednocześnie sierść z zewnętrznych brzegów uszu aby zbliżyć je mocno do siebie. Włosy modelujemy w 'bombkę', modelując stop. Dopiero na gumce zapinamy kokardę. Gumek nie ściągamy, bo wyrywają włos. Należy je delikatnie rozcinać. Końce uszek, około 1/3 ich wysokości powinny by bardzo krótka i dokładnie wystrzyżone w szpic.
Długi, piękny włos na ciele Yorka rośnie przez całe życie. Aby nie stał się dla psa uciążliwy, przycinamy go równo z podłożem. Zbyt długi włos powoduje, że Yorkshire nie może swobodnie chodzić, przydeptuje włosy i wyszarpuje je. Ze względów higienicznych przycinamy też sierść w okolicach narządów płciowych i odbytu. Przycinamy także sierść wokół palców, formując małą, zgrabną łapkę.

PAZURKI

Systematycznie sprawdzamy stan pazurków. Jeśli są zbyt długie-przycinamy je. Musimy to robić ostrożnie, żeby nie skaleczyć rdzenia. Jeśli obawiamy się robić to samemu, możemy udać się do weterynarza lub psiego salonu. Szczególnie polecam to przy pierwszym skracaniu. Możemy wtedy przyjrzeć się, jak robi to fachowiec. Potem polecam kupienie specjalnych cążek. Przy skracaniu pazurków potrzebujemy kogoś do pomocy, kto przytrzyma pieska.

USZY

W razie potrzeby widoczną powierzchnię małżowiny usznej należy czyścić wacikiem zwilżonym oliwą. Wacikiem wykonuje się ruchy okrężne, wystrzegając się, aby przy tej czynności nie wcisnąć ciała obcego do przewodu słuchowego.

ZĘBY

U Yorków występuje znaczna skłonność do tworzenia się kamienia nazębnego. W celach zapobiegawczych, regularnie, raz lub dwa razy w tygodniu, karmimy psa suchym granulatem pokarmowym i podajemy mu kości do ogryzania. Oba te pokarmy czyszczą mechanicznie psie uzębienie. Gruntowne czyszczenie uzębienia psa powinno odbywać się co 2 tygodnie z użyciem szczoteczki do rzęs, specjalnej szczoteczki dla psów lub dziecięcej szczoteczki i dziecięcej pasty do zębów z dodatkiem sypkiej kredy.Podziel się
oceń
44
1

komentarze (13) | dodaj komentarz

Jak rozwija się szczeniak ?

wtorek, 27 października 2009 15:58

Praca ze szczeniakiem jest zajęciem pasjonującym pod warunkiem jednak, że przygotujesz się do tego, zanim york pojawi się w domu. W przeciwnym razie na pewno popełnione zostaną różne błędy, od których ucierpi nie tylko czworonogi wychowanek, lecz także wszyscy członkowie rodziny. Na przykład zła opieka, niewłaściwe karmienie i rzadkie spacery spowolnią rozwój szczeniaka, prowadząc do krzywicy i innych chorób, a nieprawidłowe wychowanie spowoduje, że ze szczeniaka może wyrosnąć zły, a często tchórzliwy york  udręka dla wszystkich, którzy będą mieli z nim do czynienia.

W kynologii przyjęto następujące okresy rozwojowe w życiu psa: embrionalny, oseskowy, szczenięcy. W pierwszym okresie życia (121 dnia życia) szczeniak podporządkowany jest bez reszty adaptacji do nowych warunków.

Szczenięta przychodzą na świat  bezradne,  z  zamkniętymi oczami i zamkniętymi kanałami słuchowymi; nie są zupełnie przystosowane do samodzielnego życia. Z tego też powodu znajdują się pod czujną opieką matki. Szczenię zaczyna widzieć w ósmym dniu życia, a trzy dni wcześniej  słyszeć, choć sam proces udoskonalania wzroku i słuchu trwać będzie aż do 15 dnia życia. Ale i wówczas szczenię potrafi rozróżniać jedynie kolorowe poruszające się przedmioty i dopiero stopniowo zaczyna wyraźnie widzieć. Także w pierwszych dniach życia szczenięta nie potrafią same oddawać stolca i opróżniać pęcherza moczowego; czynią to tylko dzięki matce, która liżąc masuje odpowiednie odcinki właściwych mięśni. Przez większą część doby szczenięta śpią budząc się tylko po to, aby zaspokoić głód.

W tym okresie ma miejsce codziennie powiększanie masy ciała, w tym także mózgu. Funkcjonuje już zmysł węchu, smaku, słuchu. Mniej więcej od 20 dnia życia szczenięta dobrze już słyszą i widzą. Teraz już zdolne są rejestrować to wszystko, co dzieje się w otaczającym je świecie i nawiązywać z tym światem kontakt. Pomiędzy 1821 dniem życia potrafią już stać i chodzić, a także biegać, reagują na czynniki zewnętrzne i zaczynają tworzyć odruchy obronne.

W drugim okresie życia (2135 dzień) odbywa się nadal adaptacja do warunków zewnętrznych. Codziennie zwiększa się intensywnie masa ciała szczeniąt, w tym także mózgu. Zwierzęta reagują nie tylko na bodźce pokarmowe, ale wzmacniają swe reakcje obronne. Jednakże szybkość powstawania tych ostatnich jest stosunkowo mała. Do ostatecznego wykształcenia prawidłowych reakcji droga jeszcze daleka i prowadzi przez wielokrotnie powtarzane ćwiczenia. Szczenięta oddalają się teraz chętnie od matki, myszkują po pomieszczeniu, wszystko staje się przedmiotem ich zainteresowania.
W trzecim okresie życia (612 tydzień) występują już warunki do zastosowania tresury. Tempo przyrostu masy ciała ulega spowolnieniu. Teraz szczenięta są już bez matki i przyjmują urozmaicone pożywienie. Bardzo ważną cechą tego okresu jest zdolność do reakcji na świat i powstawanie odruchów warunkowych.

Zwierzęta są bardzo aktywne, ciekawe świata, nieustannie znajdują się w ruchu, powstaje u nich odruch badawczy, który wyraża się najpełniej pomiędzy 2 a 4 miesiącem życia. Jeśli w drugim okresie życia szczenięta reagują zdumieniem na nowe przedmioty i ludzi, są zaskoczone i strachliwe, to teraz stają się śmielsze, obwąchują nowe przedmioty, liżą je, jednym słowem badają. Aby rozwój fizyczny szczeniąt przebiegał prawidłowo, aby mogły one gromadzić doświadczenia życiowe, trzeba je teraz wyprowadzać codziennie na spacer (najlepiej zawsze nową trasą), pokazywać ludzi, zwierzęta, poruszające się samochody.

Okres czwarty (młodzieńczy), przypadający na 47 miesiąc życia szczeniąt, poświęcony jest kształtowaniu się ich cech szczególnych, ich układu nerwowegojJeśli do tej pory wszystkie szczenięta w miocie były w zasadzie podobne do siebie i niczym szczególnym się nie wyróżniały, to teraz ujawniają własne odrębności osobnicze. Niektóre z nich chętnie kontaktują się z ludźmi, także z osobami dotychczas nieznanymi, lubią się z nimi bawić, szybko reagują na bodźce. Część szczeniąt z tego samego miotu może byc pasywna i lękliwa. Wnikliwy obserwator, a takim powinien być właściciel yorka, zauważy z łatwością, że niektóre ze szczeniąt nie są wcale takie skore do zawierania znajomości z obcymi, nie podbiegają do nich radośnie, nie zachęcają ich do zabawy, lecz ich podejrzliwie obserwują, a jeśli ich zdaniem coś im zagraża ze strony obcego, natychmiast uciekają. Podobnie reagują na nieznane przedmioty lub zwierzęta.

Szczenięta różnią się teraz od siebie, nabierając cech indywidualnych, które wraz z wiekiem staną się jeszcze bardziej wyraziste. Pod koniec tego ostatniego okresu rozwojowego młode yorki mają już ostatecznie ukształtowane cechy osobnicze. Z tego właśnie powodu podczas kontaktu z nimi, w trakcie wychowywania i tresury trzeba koniecznie liczyć się z tymi cechami. Szablonowe traktowanie zwierząt podczas pracy z nimi nie tylko nie przyniesie żadnego efektu, a na pewno im zaszkodzi.


Podziel się
oceń
38
3

komentarze (6) | dodaj komentarz

Szczepienia !

wtorek, 27 października 2009 16:13
Szczepienia to bardzo skuteczna metoda zapobiegania chorobom zakaźnym. Zanim szczeniaka zaszczepimy, należy go odrobaczyć. Jeżeli kupujemy 2-miesięcznego pieska, to jest on zazwyczaj już 2 razy zaszczepiony. W ten sposób szczeniak jest chroniony przed takimi chorobami zakaźnymi jak: zakaźne zapalenie wątroby (żółtaczka), parwowiroza, leptospinoza, nosówka i ewentualnie kaszel kennelowy (dodatkowe szczepienie).

Lekarze weterynarii zalecają szczepienie szczeniaków w wieku 6-8 tygodni, przy sztucznym odchowie nawet w wieku 2 tygodni.


choroba 6-8 tyg.
8-12 tyg. 12-16 tyg. 3-6 mies.
żółtaczka x x     
nosówka x x    
parwowiroza x x    
leptospiroza   x    
coronawiroza     x   
wścieklizna


x

Szczepienia są powtarzane przez całe życie psa corocznie. Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest wymagane przy wjeździe z psem do większości krajów.

Ważne!
 • 10dni przed szczepieniem należy pieska odrobaczyć,
 • sczepić możemy tylko zdrowego psa,
 • szczepień dokonujemy tylko u lekarza weterynarii
 • sukę, którą mamy zamiar kryć należy szczepić przed kryciem

Podziel się
oceń
42
2

komentarze (7) | dodaj komentarz

10 przykazań psich

wtorek, 27 października 2009 16:21

**10 przykazań psiaków

**10 psich przykazań


1.Jeśli coś lubię-to jest moje!!
2.Jeśli coś mam w pysku-to jest moje!!
3.Jeśli coś mogę zabrać-to jest moje!!
4.Jeśli miałem to przed chwilą-to jest moje!!
5.jeśli coś jest moje to w rzadnym przypadku nie może być twoje!!
6.Jeśli coś upuszczę z pyska-to jest moje!!
7.Jeśli coś wygląda na moje-to jest moje!!
8.Jeśli coś zobaczyłem pierwszy-to jest moje!!
9.Jeśli czymś się bawiłeś i to coś wypadnie ci z rąk-to auomatycznie jest moje!!
10.Jeśli coś jest złamane i zepsute-to jest twoje!!Podziel się
oceń
47
3

komentarze (16) | dodaj komentarz

Zdjęcia Yorków

poniedziałek, 02 listopada 2009 16:46

Hej ;;)

Zeby moj blog stał się bardziej kolorowy ! To dam fotki naszych kochanych yorków ;;))Narazie to tyle !! ;))


Podziel się
oceń
33
1

komentarze (10) | dodaj komentarz

Ubranka dla Yorków

środa, 04 listopada 2009 15:08
Powoli zbliża się okres, kiedy naszym yorkom zaczyna być zimno. Warto zastanowić się nad odpowiednim ubrankiem dla psa. W sklepach zoologicznych można już znaleźć ciekawe propozycje odzieży dla psów, jednak żadna z firm nie posiada w swojej ofercie ubranek dopasowanych do indywidualnych kształtów psa. Jedyną firmą, która szyje ubranka na wymiar jest York Design. Ostatnio wypuściła ona serię ubranek dla yorków szczeniaków - są to wspaniałe i ciepłe dresy wykonane z polaru. Poniżej przedstawiamy Państwu kilka zdjęć ubranek dla yorków.

Podziel się
oceń
36
2

komentarze (9) | dodaj komentarz

Wiek psa ;;))

środa, 04 listopada 2009 15:12
Starzenie się organizmu psa
wiek psa psy ras małych psy ras średnich psy ras dużych
1 miesiąc 1 rok 1 rok 1 rok
 3 miesiące  5 lata  3 lata  2 lata
 6 miesięcy  10 lat  8 lat  6 lat
 12 miesiecy  20 lat  18 lat  12 lat
 18 miesięcy  25 lat  23 lata  17 lat
 2 lata  30 lat  28 lat  22 lata
 3 lata  33 lata  35 lat  31 lat
 4 lata  36 lat  40 lat  41 lat
 5 lat  40 lat  45 lat  48 lat
 6 lat  44 lata  52 lata  55 at
 7 lat  48 lat  58 lat  62 lata
 8 lat  50 lat  63 lata  68 lat
 9 lat  55 lat  69 lat  75 lat
 10 lat  58 lat  75 lat  82 lata
 11 lat  63 lata  80 lat  89 lat
 12 lat  67 lat  87 lat  97 lat
 13 lat  71 lat  92 lata  103 lata
 14 lat  75 lat  98 lat  110 lat
 15 lat  78 lat  103 lata  118 lat
 16 lat  83 lata  109 lat  123 lata
 17 lat  87 lat  115 lat  130 lat
 18 lat  90 lat  120 lat  -
 19 lat  95 lat  -  -
 20 lat  98 lat  -  -


Podziel się
oceń
36
1

komentarze (10) | dodaj komentarz

Dlaczego ?

środa, 04 listopada 2009 15:28
DLACZEGO PIES RASOWY POWINIEN BYĆ "Z RODOWODEM", A NIE
"RASOWY BEZ RODOWODU"

Co zrobiłby przeciętny nabywca psa widząc takie same szczenięta z  rodowodem i bez rodowodu? Wyglądają tak samo, tak samo są miłe, no a te bez rodowodu są (pozornie) tańsze...

Wiele osób uważa, że rodowód jest niepotrzebny. Kupują przecież psa "dla siebie", nie myślą o wystawach, hodowli itp. Wystarczy im, że pies wyglądem przypomina daną rasę. Z założenia, że nie będą "męczyć" psa wystawami wolą kupić psa bez rodowodu za często znacznie niższą cenę.
Po co więc rodowód? Czy tylko po to, żeby wiedzieć jak nazywał się ojciec i matka albo mieć dokument stwierdzający rasę?

Przede wszystkim zakup jakiegokolwiek zwierzęcia do domu nie może w żadnym wypadku być przypadkowy. Jeżeli chcemy mieć psa, musimy decyzję dokładnie przemyśleć. Nie tylko: czy będzie nas stać na jego utrzymanie, czy będziemy mieć dla niego czas, czy przetrwamy trudny okres dorastania szczenięcia, czy zdołamy go odpowiednio wychować, ale także czego możemy się po nim spodziewać: czy będzie zdrowy i czy my będziemy z nim szczęśliwi.

Dlaczego chcemy psa tej, a nie innej rasy? Czy tylko dlatego, że podoba nam się jego wygląd? Zastanówmy się jaki ma rasa ta charakter! Może to pies, który w warunkach domowych "na przysłowiowej kanapie" będzie się bardzo męczył jeśli nie zapewnimy mu odpowiedniej ilości ruchu, czy innej aktywności? "Męczył" równoznaczne jest z tym, ze w końcu zacznie chorować nie otrzymując właściwej dla siebie pielęgnacji (w tym dawki np. ruchu, nauki lub pracy)?

A z zakupionego przez nas rasowego a "bez rodowodu" pieska - miniatury może nieraz wyrosnąć np. brytan nie mieszczący się w naszym mieszkaniu i o zupełnie innej psychice, jakiej oczekiwaliśmy.
Niegdyś mój kolega nie chciał wydać zbyt wiele pieniędzy przy zakupie: z jego wymarzonego "pudla miniaturki", bardzo podobnego w wieku szczenięcym do tej rasy, wyrósł duży pies o charakterze zupełnie odmiennym od jakiegokolwiek pudla i wyglądzie zupełnie do niego niepodobnym.

Jeżeli już wiemy czy chcemy psa, który umiliłby nam życie swoją obecnością w domu leżąc na naszych kolanach, czy chcielibyśmy psa obrończego (Z innym psem będziemy mogli uprawiać jogging, z innym pójdziemy na polowanie, a inny będzie pilnował naszego domu.), to dopiero wtedy możemy zacząć szukać odpowiedniego kandydata.

Nie każdy pies z rodowodem, którego właściciel jest członkiem Związku Kynologicznego w Polsce może być rozmnażany. Rodowód nie jest przepustką.

Zgodnie z nowym regulaminem hodowlanym pies musi być m.in. trzy razy pokazany na wystawie aby uzyskać przychylną ocenę sędziego.
Przede wszystkim rodzice naszego "rodowodowego" pupila, by moc miec potomstwo, muszą m.in. mieć "zaliczone", z pozytywnym wynikiem wystawy. Dlaczego? Wystawa to swoisty sprawdzian dla psa i jego właściciela. Tu okazuje się jak rodzice naszego przyszlego szczenięcia znoszą obecność dużej ilości pobratymców i tłumu ludzi. Muszą stać grzecznie na ringu, biegać gdy trzeba, nie powinni nieustannie szczekać, musza dać się obejrzeć sędziemu, który je dotyka, sprawdza zęby, sprawdza czy pies-samiec ma oba jądra. Nie mogą ugryźć żadnego innego psa, a już absolutnie nie sędziego, gdyż zostaną po prostu zdyskwalifikowani.

Jednym słowem muszą być dobrze wychowane i o prawidłowej psychice. Poza psychiką sędzia ocenia też eksterier - zewnętrzny wygląd psa. Przy ocenie opiera się na wzorcu rasy. Często zdarza się, że to co podoba się widzowi przy ringu, nie zawsze jest zgodne z wzorcem. Na przykład, nam podoba się ten pies "bo ma taki piękny falowany włos", a wzorzec mówi, że włos ma być prosty (i nigdy nie jest to kryterium bezpodstawne).

Gdy pies przejdzie już próbę wystaw oraz osiągnie 18 miesięcy życia można go używać w hodowli, ale nie zawsze. W wypadku niektórych ras kryteria są wyższe. Wiele ras, przede wszystkim obrończych, musi pomyślnie przejść testy psychiczne, u innych wymagane jest prześwietlenie w kierunku dysplazji, które stwierdza, czy pies ma i w jakim stopniu zwyrodnienie stawów biodrowych. Psów z dysplazją nie dopuszcza się do hodowli!.

Gdy już wszystkie formalności zostaną zakończone, można zwierzęta rozmnażać. Zgodnie z regulaminem suka może mieć szczenięta raz w roku. Ma wtedy wystarczająco dużo siły aby odchować zdrowy miot. W wyjątkowych przypadkach dopuszcza się, jesli suka jest w bardzo dobrej kondycji, pokrycie jej dwukrotnie w ciągu danego - tylko jeden raz w ciągu jej życia! - roku: wyłącznie w celu zmiany okresów zajścia jej w ciążę w stosunku rocznym (zmiana jej miotów z "wiosenno-letnich" na jesienno-zimowe" lub odwrotnie). Wszystkie szczenięta otrzymują metryki, jednak może zdarzyć się, że nie spełniają wymogów rasy, np. w miocie bokserów rodzą się białe szczenięta. Jako nietypowe - wzorzec nie dopuszcza tego umaszczenia w tej rasie (za tym kolorem np. u bokserow "idą" wady: np. genetycznie uwarunkowane alergie, itp.) - mają w metrykach odpowiednie adnotacje.

Inne wady, które są odnotowane w metryce, to np. wady zgryzu.

Kolejny problem to jądra. U niektórych ras w czasie kontroli miotu, która ma miejsce gdy szczenięta mają skończone min. 6 tygodni, jądra nieraz (jest to czasami uwarunkowane preferencjami danej rasy) jeszcze nie są w worku mosznowym. W takim wypadku hodowca zrzeszony w ZKwP powinien poinformować o tym nabywcę, a szczenięta takie powinny znajdować się pod kontrolą lekarza weterynarii. Hodowca psów "rodowodowych" powinien pokazać nabywcy sposoby kontroli oraz domowe metody pomocy, jakie nabywca powinien w pierwszej kolejności w takim wypadku zastosować. Zdarza się, że nawet "wyczuwalne" (wykształcone, lecz znajdujące się w jamie brzusznej) jądra nie schodzą jednak do worka mosznowego. Hodowca zrzeszony w ZKwP powinien poinformować nabywcę o wszelkich możliwościach ich sprowadzenia do worka mosznowego stosownie do wieku szczenięcia oraz o potencjalnych konsekwencjach tej niemożności (m.in. wpływ na późniejszą psychikę psa - wnętra).
Czy którykolwiek sprzedawca psów rasowych, a "nierodowodowych" to czyni?

Wymienione powyżej wady nie występują tylko u psów rodowodowych. Celem hodowli psów rasowych "z rodowodem" jest doskonalenie ras, a więc nie powielanie wad. Tymczasem zdarza się, że niektórzy nieodpowiedzialni właściciele rozmnażają psy, które nie zostały dopuszczone do hodowli. Powielają więc wady, które noszą w sobie ich pupile. I wtedy właśnie mamy w sprzedaży "rasowe bez rodowodu".

Nikt nie kontroluje warunków, w jakich tacy hodowcy trzymają matkę i szczenięta, nikt nie wymaga, aby je odrobaczyli i zaszczepili. Potem kupujemy od nich psa "rasowego bez rodowodu", nie wiedząc czy to z pierwszego, czy drugiego miotu ich matki w tym roku, nie wiedząc czy naprawdę szczenię jest odrobaczonezaszczepione, czy jest karmione bułką z mlekiem czy tak jak powininno: wartościowym pożywieniem - i zaczynają się kłopoty, nie raz ciągnące sie przez całe życie naszego pupila .
Nasz wymarzony towarzysz życia jest chory, staje się dla nas utrapieniem. Zapada na jedną z chorób zakaźnych, ma ciągłe kłopoty z żołądkiem, zaczyna kuleć, nie może biegać, jest wnętrem (no, ale przecież przy jego zakupie zapłaciliśmy - jednorazowo! - mniej, a ile później nas kosztuje opieka weterynaryjna, to juz tylko my sami wiemy... I nie możemy mieć żadnych roszczeń do takiego "hodowcy", z żadnego tytułu...).
Nie wiemy czy rodzice naszego szczenięcia nie byli przypadkiem agresywni, więc czy z naszego maleństwa nie wyrośnie postrach okolicy...

Zdecydowanie mniej ryzykowne, choć początkowo (wyłącznie początkowo) kosztowniejsze, jest posiadanie psa rasowego z rodowodem. Możemy mieć wtedy pewność, że nasz nabytek w zdecydowanie mniejszym stopniu może przenosić wady genetyczne (nie wszystkie można w 100% wykluczyć, lecz można zdecydowanie ograniczyć możliwość ich wystąpienia, co konsekwentnie realizuje się odnośnie rozrodu psów-rodziców szczeniąt "rodowodowych"), że otrzymujemy szczenię, którego matka była zdrowa, właściwie żywiona przed i w czasie ciąży, starannie pielęgnowana w okresie ciąży i jej potomstwo od chwili porodu (90% psów "rodowodowych" rodzi się pod kontrola lekarza) otoczone było wszechstronną prawidłową opieką do chwili, gdy weźmiemy go do naszego domu.


Podziel się
oceń
15
2

komentarze (18) | dodaj komentarz

Psi imiennik ;;))

środa, 04 listopada 2009 15:37
   ....PsI iMiEnNiK....

A

Abdullah Abi Abram Adar Agat Agis Afro Ajaks Akryl Aksamit Alf Ali Alik Alojzy Amant Amel Ami Amis Amon Amper Amor Amos Amstrad Antoniusz Alan Aleks Apis Apo Apostrof Aramis Argus Arni Atos Atylla Apsik Aramis Ares Argo Aron Asko Astor Aston Assan Ataman Atlas Atos Axel Azafar Azar Azis Azor

B

Baca Badi Bafi Baks Bajt Bambi Bambus Bambo Bamsej Bandzior Banner Bantu Barabasz Bard Bari Barni Baron Barry Bart Bas Basket Basker Baton Bąbel Bej Bemol Ben Benon Bernard Berni Beru Bill Bimber Bingo Blaki Bob Bobek Bobik Boksik Bolo Bols Bond Boni Boniek Bono Bonus Borys Boss Bosman Boston Bratt Bristol Brix Broj Brunet Bruno Brutus Bryś Bubu Buffalo Bugi Bumel Bumer Burbon Bursztyn

C

Canis Car Chaber Charlie Cedryk Cekin Celt Cezar Conan Coris Cygan Cyngiel Cyklop Cyryl Czaban Czardasz Czarek Czarik Czart Czedar Czester Czif

D

Dan Dement Demon Denar Del Delf Delfin Dex Diament Dick Diego Dino Dizel Dodek Dolar Donald Dożdik Drab Dragon Drako Drops Drupi Dubai Dudi Dudek Dyzio Dziubek Dżasper Dżeki Dżery Dżester Dżim Dżinks Dżinek Dżoker

E

Ego Embargo Emir Enigma Enter Epos Esso

F

Fafik Fart Faworek Feniks Fester Fidel Fido Fifi Figaro Fil Filip Filon Filuś Flap Flash Flik Foks Forest Fergus Fornir Foster Fred Fuks

G

Gabor Gagatek Gaj Gambit Gargamel Garry Gobi Gogol Goldi Goran Gordon Graf Grant Grom Gryf Gryps Gunar Gwido

H

Hades Haker Han Hanibal Harley Harpagan Harpi Harry Hazard Hektor Hermi Hobi Homer Hunter Huwer Huzar Hyzio

I

Ibis Idaho Idis Igor Igrek Ikar Iksjon Iloraz Imago Imbir Imperator Impuls Inteligent Issos Iwan Iwar Iwo

J

Jago Jantar Jasyr Jazz Jowisz

K

Kabelek Kacper Kaj Kajtek Kaktus Kammar Kangur Kaprys Kapsel Kargul Karlson Karuś Kastor Kędziorek Keks Kibic King Klakson Kleks Klem Klusek Kobi Koks Kolt Kongo Koper Koral Korek Korel Krok Kruczek Książę Kuba Kubek

L

Lando Largo Lenni Leo Leon Lester Lewek Lisek Lizak Lizard Lobo Lolek Lord Ludek Luk Lukuś
Ł

Łapa Łapuś Łatek Łazik Łobuz

M

Maciek Mafi Major Maj Maks Mandaryn Mar Marej Marley Marlon Marszczek Martin Maxi Mecenas Melon Miki Mikado Mikrus Milion Mingtong Mini Miniuś Misiek Misio Miszket Mistrz Mobi Mobil Morda Morf Morus Morgan Mozart Muniek Murzynek Muszkieter

N

Nash Nefryt Nelson Nepal Nero Nerosław Ness Nestor Niki Niko Noel Norman Nosacz Nugat Nylon

O

Obi Obelix Odi Odyn Olaf Oleander Oliwer Omar Ores Orzech Oskar Otello

P

Paco Pagaj Papi Parys Pastel Pazurek Pączuś Pedro Pimpuś Pikuś Pirat Pluszaczek Poker Polo Pongo Portos Potwór Pluto Princ Prezes Protazy Pucek Puchatek Puk Puszek

R

Rabarbar Raf Rambo Ramis Ramus Ramzes Ralf Rex Reksio Rektor Reno Rid Rik Riko Rimi Ringo Rino Robin Rockefeller Rodan Roj Roki Ronny Rottik Ruben Rudek Rudy Rudzik Rufio Rywal

S

Sajgon Sam Samson Saturn Selim Senator Sezam Simba Sinister Sipek Skiner Smyk Sniper Snoopy Solo Sparky Spencer Spot Sprinter Star Supełek Szafirek Szarif Szarik Szark Szef Szeryf Szlaban Szogun

T

Tabasco Talar Tales Taner Tao Taps Tarot Tarzan Tedi Tekila Teksas Tenor Terro Tey Timbo Timon Tino Tobi Toffi Togo Tokaj Tolek Toy Torn Tupet Tuptuś Tutuś Tyson Tytus

U

Uchacz Umbo Urwis Uzi

W

Vasco Virus Wicher Wigor Wip Wiruś Wolwerin Wow Wycior

X

Xoren Xaver Xandor Xendo Xenor Xevor Xylon

Y

Yaro Yogi York

Z

Zaraz Zbój Zmyk Zefir Zoran Zorek Zorin ZorroPSI IMIENNIK - suczki


Abba Ada Afra Aga Agaue Agis Aglaja Aida Akaba Aksa Alegoria Alia Aliss Alma Alta Altea Arna Amata Amika Amanda Ana Anja Arabella Arabka Aria Arnika Aryjka Asta Astra Atena Aura Ax Aysha Awia Aza Azja Azalia

B

Baja Bajka Bakteria Balbina Barbett Beki Bella Bera Berenika Berta Beta Beti Beza Bianka Birka Bierka Blondi Bona Bonita Borówka Bossa Brenda Briana Bryza Bryzeida Buba Burma Busia

C

Capri Cardea Celia Czeko(ladka) Cindy Coco Cortina Chrapka Cyga Cytra Cytryna Czata Czika Czili

D

Daga Daisy Dama Danae Dalia Dela Delta Demeter Demi Dike Diana Dona Dora Doris Doti Draka Dżana Dżasmina Dżina

E

Effi Efra Elfi Elfka Emi Emma Enigma Era Esta Etna Eumenida Eulalia Eureka

F

Fano Fara Febe Fedra Ferro Figa Fiszka Florina Foka Fraszka Frezja Fuga Funia

G

Gabi Gaja Gama Gamza Gala Gapa Gemma Gerda Giga Glinka Goja Goldie Gracja Gratka Greta Groza Gryzia Grusia Gucia Gunia Gwiazda

H

Halszka Helga Hekate Hera Himera Holi Hrabina Hortensja Huba Hybryda

I

Ibi Ibiza Ida Idalia Iga Iguana Ika Ikra Iliana Imka Inka Ira Irlandia Irma Iryda Islandia Ismena Issa Iza

J

Jaga Jamajka Jawa Joga Jorka

K

Kala Kalka Kama Kara Kari Karma Karo Kartagina Kassi Kita Kiwi Klemencja Kleopatra Klimka Klusia Kobra Koka Kora Korsa Kosa Kredka Kropka Kruszyna

L

Lady Lassi Lea Leda Lena Lida Lilu Lima Lina Linda Liwia Lola Lolita Luka Luna Lusia
Ł

Łajka Łapa Łasia Łatka

M

Mabi Mafra Magnolia Maja Mała Malta Mara Marka Medea Meduza Megi Meli Melodi Messalina Milka Mika Mimoza Mini Milo Mirra Mirabelka Miranda Mirella Misia Misza Mojra Mona Morka Mrówka Mucha Mufka Murka Myszka

N

Nala Nalewka Nana Nandzia Nati Natka Negra Nefra Nefret Nel Nelina Nelly Neo Nereida Neska Niki Nola Nora Nostalgia Nuka Nuta Nutella Nutka

O

Ochra Oka Oktawia Olga Oprysia Osia

P

Pallas Panda Parada Pasja Pat Pchełka Pepi Pera Perełka Persia Pestka Petra Pika Pipi Polcia Presta Popi Psotka Puma Punia Pusia

R

Raksa Rama Rayla Rema Reni Rida Rita Roma Rokita Rosa Rota Rowena Rovika Rubi Ruda Ruta

S

Saba Sabi Saga Sake Salome Samanta Samba Sana Santa Santana Sara Sawa Selma Sepi Simba Sisi Sonia Sowa Suma Suza Suzi Szelma Śmieszka Śnieżka Śruba Szeherezada

T

Tabby Tajga Tara Tasia Taura Teba Tekila Tekla Telma Tessa Teta Tina Tola Topcia Tora Torri Tossa Tova Tropka Tunia

U

Umbra Uma Umitella Unia Urka Uta Uza

W

Walencja Walentynka Wega Wena Wera Werbena Vega Westa Vicky Wiola Wiwa Viviana

X

Xena Xara

Y

Yaga Yakima Yenna Yoko Yuka Yura

Z

Zadra Zara Zaraza Zasadzka Zebra Zula Zuzia Zyta Żabka

 


Podziel się
oceń
19
1

komentarze (13) | dodaj komentarz

:)

środa, 04 listopada 2009 15:43
Hej mam nadzieje że podoba wam sie mój blog ;;))
jeżeli chcielibyście coś jescze innego zobaczyć na blogu to napiszcie mi ;;))
A teraz fotyy ;;+++


Podziel się
oceń
28
1

komentarze (7) | dodaj komentarz

Wyprawka dla Yorka

środa, 04 listopada 2009 15:54
Wyprawka dla Yorka ;;)

1. Legowisko
2.Kocyk
3.Ubranko
4.Gumki do włosów
5.Szczotka + grzebień
6. Szampon
7. Odżywka+ balsam
8.2 miski
9.Karma
10.Smakołyki
11. Zabawki
12.Obroża
13. Smycz lub Szelki
14.Preparat do czyszczenia uszów i oczów
15. Cążki do pazórków
16. Coś do czyszczenia zębów
17. Torba

Podziel się
oceń
31
1

komentarze (10) | dodaj komentarz

Fotki Yorków na spacerku

środa, 04 listopada 2009 16:00
Fotki Yorków na spacerku..::)

Podziel się
oceń
29
1

komentarze (17) | dodaj komentarz

Fotki Yoreczków ;;))

środa, 04 listopada 2009 16:06
Fotki Yorków;;))


Podziel się
oceń
46
0

komentarze (21) | dodaj komentarz

sobota, 23 września 2017

Licznik odwiedzin:  48 772  

Kalendarz

« wrzesień »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Archiwum

O mnie

;)

O moim bloogu

;)

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 48772

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Favore.pl

Pytamy.pl